Szukaj na tym blogu

piątek, 11 kwietnia 2014

Dżentelmen z wyboru?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zachowuje się prawdziwy dżentelmen? Po czym poznać takiego człowieka, po cylindrze na głowie? Bycie dżentelmenem to odpowiednie postępowanie wobec wszystkich najbliższych osób? Muszę cały czas myśleć o tym, jak się zachować? Mam przyjąć tą postawę tylko na ważnych wydarzeniach? Jeśli kiedykolwiek pojawiły się takie pytania, postaram się na nie odpowiedzieć. Tylko prawdziwy mężczyzna może zostać autentycznym dżentelmenem.






Wielu z nas wyobraża sobie dżentelmena w garniturze, bądź fraku, z cylindrem na głowie, dystyngowaną laską w  dłoni i oczywiście arystokratycznym wąsem. Takiego mężczyznę spotykamy na eleganckim balu, gdzie obraca się wśród śmietanki towarzyskiej. Jednak by być dżentelmenem, nie trzeba ubierać się tylko w garnitur i stanowczo nie można nim zostać tylko na pokaz! Nie szata czyni człowieka. Wiadomym jest, że np.: na basenie, siłowni ta osoba nie będzie chodzić w garniturze. Co więcej noszenie zwykłych, codziennych ubrań nie zwalnia go od bycia kulturalnym.

Autentyczny dżentelmen nie myśli o tym, jak zachować się w danej sytuacji. Klasę oraz odpowiednie zachowanie ma we krwi, nie musi się zastanawiać nad czynami i słowami. Co więcej nie wybiera osób, wobec których odnosi się w ten sposób. Dla prawdziwego dżentelmena pod tym względem nie istnieje różnica między ludźmi. Osoby najbliższe, rodzina i przyjaciele są równo traktowani z nieznajomymi. Oczywiście większymi przywilejami u takich mężczyzn cieszą się kobiety i dzieci.

Najważniejszym aspektem w byciu dżentelmenem, jest absolutne zachowanie kultury w każdej sytuacji. Nie można dać się on sprowokować, czy też mówić nieodpowiednim językiem. Oczywiście nie powinien pozwolić siebie znieważyć i puścić to mimo uszu. Wtedy inteligentnie dobiera słowa, aby się obronić. Również na wzór prawdziwej rycerskości powinien bronić słabszych, a w szczególności kobiet i dzieci. Polega to np.: na otwieraniu drzwi, przepuszczaniu starszych i kobiet przodem w przejściu, czy też dawaniu odpowiednich wzorców dzieciom.

Prawdziwy mężczyzna koniecznie musi być dżentelmenem. Jako wzór do naśladowania, nie może pozwolić sobie na choćby chwilę obniżenia swojego poziomu kultury. Niestety nie jest to postawa, której można po prostu się nauczyć, a tym bardziej udawać. Jednak przy prawdziwej chęci prezentowania się wysoką kulturą, jest to absurdalnie proste i oczywiste.

6 komentarzy:

  1. Obraca się wśród śmietanki towarzyskiej :) a nie w śmietance i mała literówka: u takich mężczyzn, a nie mężczyzna. Ogólnie artykuł ciekawy :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Język całkiem niezły i treść nawet nawet. Ale człowieku ... !! Wypowiedź zbyt chaotyczna. Myśli urywają się , bądź wędrują w najróżniejszych kierunkach . ( np "Również na wzór prawdziwej rycerskości powinien bronić słabszych, a w szczególności kobiet i dzieci. Polega to np.: na otwieraniu drzwi, przepuszczaniu starszych i kobiet przodem w przejściu, czy też dawaniu odpowiednich wzorców dzieciom."
    - Kobieto !! Obronię cię przed tymi okrutnymi drzwiami !! (tak dla humoru dodałem )). Nikt cię chyba nie goni ;D Pomyśl, napisz, przeczytaj, możesz dać komuś, napij się czegoś lub zjedz, przeczytaj jeszcze raz i dopiero wtedy wstaw. Powodzenia w dalszym pisaniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za wskazówki, na przyszłość postaram się bardziej ogarnąć ;)

      Usuń
  3. Muszę! Po prostu muszę!
    Czy ktoś wie, skąd wziął się zwyczaj przepuszczania kobiet w drzwiach? Wcale nie z kultury! Kobiety były wpuszczane przodem do pomieszczeń, w których mogło czaić się niebezpieczeństwo! Dzięki temu mężczyzna mógł przygotować się na stawienie czoła zagrożeniu... bądź po prostu zwiać :P

    Ale generalnie jest zacnie ;) Jedynie mogę podpisać się pod wypowiedzią Anonimowego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Całkiem dużo dobrych myśli :) Jak już było wspomniane, trochę chaos, ale odrobina chaosu nie jest zła ;)

    OdpowiedzUsuń